Arduino Satın Alma İpuçları

b3ne5c

Arduino ya başlamak istiyorsunuz ve Arduino ile ilgili ne alsam gibi konularda kararsızsınız. Projenize hangi Arduino modelinin uygun olup olmadığı konusunu Arduino Türkiye sitesindeki şu linkten okuyabilirsiniz. Karar verdiniz diyelim ne olduğu farketmez. Ben size en ekonomik bir şekilde nasıl alınır konusunda benim nasıl yaptığımı , fikrimi ve hatalarımı anlatmak istiyorum. 

Türkiye de ki fiyatlar uçuk

Diyelim ki karar verdiniz ve Arduino Uno alacaksınız , yabancı sitelerden alırsanız, tabiki daha ekonomik olacaktır. Türkiye de ki  Arduino Kit Fiyatı 154 TL , yurt dışındaki sitelerde ise 40-50 Dolar arası.  

Benim mantığım şu ;

1. Türkiye de bulabileceğim ucuz olan malzemeleri burdan almak . Nedir bunlar ; LED, Breadboard, Direnç , kumanda,  pil yuvası , ayarlanabilir direnç vb. Ankara da olanlar için Ulus ‘ta Konya Sok.  hemen her şeyi bulabilirsiniz.

             

2. En temel  Arduino ve parçalarından Türkiye de bulunmayan veya fiyat farkı çok olanları yurt dışından almak. Nedir bunlar;

Arduino kartları ( UNO , Mega , Mega ADK  vb ) .

Linkler :    

Arduino  MEGA R3    Arduino UNO R3   Arduino  Mega ADK

 

3. Kit içerisindeki  Türkiye de ucuz olanları almaktansa  onun yerine Arduino Moduller almak. Mesela bluetooth , ivme sensörü , uzaklık sensörü , ethernet modülü , termometre sensörü , sd kart vb.

Linkler: 

Bluetooth Modülü    Mesafe Ölçme Sensörü    Ethernet Modülü     Termometre Sensörü  SD Kart Modülü    İvme Sensörü

4. Önemlilerden birisi de  Jumper Kablolar.  Bu kabloları devre tahtası  (breadboard) üzerinde projelerinizi geliştirirken ARduino ve Devre Tahtası arasındaki bağlantılar içindir. Projelerini geliştirme ve deneme aşamasında çok işinize yarayacaktır.  İki çeşit vardır ki bunlar F – F ( Dişi – Dişi) , M –M ( Erkek – Erkek) . Fakat en çok size lazım olan M-M dir , bazen F-F lazım olacaktır ki siparişi verirken sonradan arayıp bulamamaktansa  en küçük adetli paketi sipariş verebilirsiniz.

Link:         M – M Jumper Kablolar

Link :        F – F Jumper Kablolar

5. Artık projenizi  tamamladıysanız, ürün haline getirmek ve parçaları bir kart üzerinde lehimlemek isterseniz  Türkiye de çok zor bulacağınız şu devreleri sipariş etmeniz de büyük fayda olacaktır.

Link :         ARduino Prototype Shield  

 

6. Aşağıdaki parçaları hem yararlı hem yararsız olduğu için , sizin ihtiyacınızı düşünüp ona göre almanızı tavsiye ederim. İleride lazım olacak derseniz, boşverin ileride alın derim.

Projenizde çok sensör kullanacaksanız  “sensor shieldi “ kullanabilirsiniz ama küçük bir ihtimal . Bir diğeri ise Arduino Kartınızın üzerine geçirip  pinlerin bozulmamasını engellemek  ve prototipi için. İyi düşünüp ona göre almanızı tavsiye ederim, benim işime hiç yaramadı, ben düşünmeden aldım. Siz bari boşuna para vermeyin.

NOT : Aşağıdaki linklerini verdiklerim Arduino Mega R3 ve  Mega ADK  içindir, diğer versiyonları içinde bulunur.

Link :      Arduino Prototyping Shield PCB Board

Link :     Arduino MEGA Prototype Shield ProtoShield V3 Expansion Board with Mini Bread Board

Şu linkte  dx.com sitesinden verilen bir siparişin ekran görüntüsü bakarak ürün numaralarından hazır bir şekilde verebilirsiniz. Size lazım olabilecekleri SARI olarak işaretledim , diğerlerine boşuna para vermeyin. Lazım olacak olan olursa benimle iletişime geçerseniz ücretsiz size gönderebilirim.

Renkli Orijinal Günler … ;-)

16 thoughts on “Arduino Satın Alma İpuçları

 1. Üstad Çin kaynaklı Arduino ürünlerinin klon olma ve bozuk çıkma ihtimali var. O yüzden resmi Türkiye distribütörlerinden temin etmek daha mantıklı. http://www.roboweb.net bu konuda oldukça uygun fiyat ve iyi bir teknik destek sağlıyor.

 2. Keşke tempsky.com dan geçici mail almasaydın, bu kadar kendini gizlemene gerek yoktu. Tavsiyen için teşekkürler, ama Arduino zaten açık kaynaklı bir donanım yani devre şeması açık ki bunu iyi bilyosundur. Her isteyen kişi Arduino nun her hangi bir modelini üretebilir sadece o ismi kullanamaz. Çinler klonlama konusunda çok iyi oldukları halde , bu Arduino nun zaten şeması açık olduğu için KLONLAMAYA GEREK KALMADAN birebir aynısını üretiyorlar. Dx.com sitesinden alındığı takdirde bozuk çıksa bile yenisini gönderiyorlar. Bahsettiğin sitede benim Arduino Mega ADK 207 TL olurken , neden daha ucuz ve birebir aynısı olan modeli 95 TL ( $53 ) almayayım.

 3. Üstad ben bloglara vs hep gecici maille yazarım. Kendimi gizledigimden degil mail kutum spam dolmasın diye. Varsa özel bi mesajlaşma kanalı mail adresimi göndereyim ordan mesajlaşalım istersen. Çinliler birebir üretmiyor demedim ki zaten. Klonluyorlar ve düşük maliyetli olsun diye düşük kaliteli komponent kullanıyorlar. Mesela uno kartı üzerindeki 5v regülatörü orjinalinde neredeyse 1ampere kadar beslerken çin klonların 500 ma de kartı yakıyosun. Benim kastettiğim bu. Yoksa isteyen istediğini alır beni ilgilendirmez. 95 tl olan adk kısa zamanda bozulursa 2.sini alınca orjinaliyle aynı fiyata gelir zaten. Herkesin kendi bileceği iş. Selametle…

  • Gerçekten bir bozulma gerçekleşirse buradan paylaşacağım, inşallah olmaz. Ama daha düşük kaliteli malzeme kullanıyor olabilirler orasına katılıyorum. Sadece bire bir aynısı olduğundan yazılımsal olarak bir sorun yaşanmıyor , ama tabii donanım olarak nasıl olur görücez. Cidden bir sorun olursa bunuda belirticem. Teşekkürler detaylı bilgi için.

 4. Tabii her çin ürünü de bozulur diye bir kural yok. İnşallah sizinki de bozulmaz, uzun süre kullanırsınız. Sadece kendi yaşadıklarımdan ötürü bir bilgi olsun diye paylaştım. İyi günler

 5. Bilgiler için çok teşekkürler, kartlar için vermiş olduğunuz linkler çalışmıyor görünüyor. Dx.com’da direkt olarak aratıncada bir sürü sonuç çıkıyor. Linkleri yenilemeniz mümkün mü? Teşekkürler.

 6. Değerli elektronik ile uğraşan arkadaşlar. http://www.elomarket.com sitesi sizin için. bilgilerinizi hem paylaşabilecek ve hem öğreneceksiniz. forum bölümünde teknik yardım isteyip, tartışabileceksiniz. çok ucuza ürün satın alabileceksiniz. Market bölümünde kendi ürünlerinizi de ucuza satabileceksiniz.
  yani bu site hepimizin olacak. kuralları biz koyacağız. üye olan herkes katılımcı olacak. 2013, 1 Eylülde sitemiz açılacak. Kurucu ve katılımcı olabilecek arkadaşlardan düşüncelerini bekliyorum. ePosta adresim bilgegokdeniz@gmail.com yada bilgi@elomarket.com.

  • 2009 dan beri dx.com ( eski adı dealextreme.com ) dan alışveriş yapıyorum. Öyle bir şeyle karşılaşmadım. Geri dönmesi olamaz, gümrüğe takılır o vakitte zaten seni ararlar ve gümrükte bekleyen ürününüz olduğunu söylerler.

  • Yeni başlayan biri için her şey fazlasıyla var, led hiç önemli değil onları kolay bulabilirsin ( ankara ve istanbul da isen özellikle ). Bence önemli olan Arduino board ve Jumper kablolar ( zor bulunan ve bulsanda pahalı olan ) diğerleri ise teferruat , ihtiyaç duydukça kolayca ve ucuza bulabilirsin. şimdiden kolay gelsin.

 7. Şimdi ben bir çizgi izleyen robot yapmak istiyorum da şimdiye kadar gördüklerim hız olarak düşük yüksek olanlarda kontrolsüz kaliteli bir robot için ne yapmam lazım

 8. Merhabalar. Arduino üzerinde geliştirilecek bir projem var. Bu konuda yardımcı olabilecek kaynaklarınız var mı acaba? Bana eposta adresimden ulaşabilirler. eedursun(at)gmail(dot)com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s